KULTURA

"Boże ciało" nominowane do Oscara!

13.01.2020Wojciech Szczot

Fot. Materiały prasowe

"Boże Ciało" z nominacją do Oscara! Film zawalczy m.in. z "Ból i blask" Pedra Almodovara

To nie powinno nikogo dziwić. "Boże ciało" Jana Komasy, które zebrało najlepsze recenzji w polskim świecie kina, właśnie zostało nominowane do Oscara! Film zawalczy o wygraną w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny"

Dziś Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych statuetek. Przygotowaliśmy długie i śmieszne monologi, ale wszyscy i tak chcą wiedzieć, kto jest nominowany, więc daliśmy sobie spokój - powiedzieli John Cho ("Star Trek") i Issa Rae ("Niepewne"), którzy dziś odczytywali nominowanych. 

W kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zgodnie z przewidywaniami pojawiła się polska produkcja "Boże Ciało", w reżyserii Jana Komasy. Jego rywalami są: francuscy "Nędznicy" (reż. Ladj Ly), macedońska "Kraina miodu" (reż. Tamara Kotevska i Ljubo Stefanov), południowokoreański "Parasite" (reż. Bong Joon-ho) oraz hiszpański "Ból i blask" (reż. Pedro Almodóvar).

Czy polska produkcja zdobędzie upragnioną w branży filmowej statuetkę przekonamy się już 9 lutego, podczas gali finałowej, która odbędzie się, jak co roku w Dolby Theatre w Hollywood. 

W ubiegłym roku, z kretesem, przegrała "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Była to jedna z niewielu nagród w branży filmowej, która przeszła polskiemu reżyserowi koło nosa. Akademia Filmowa doceniła za to "Romę" Caurona, który mówił o problemach na linii Ameryka - Meksyk. "Boże ciało" Jana Komasy to opowieść o młodym więźniu, który podszywa się pod księdza. 

"Boże Ciało" - opis

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Zobacz galerię zdjęć z filmu "Boże Ciało":

Czytaj dalej