KULTURA

Filmy o tematyce LGBT, które powinniście znać

15.06.2023 Antonina Rafałowska

Filmy o tematyce LGBT, które powinniście znać

Filmy o tematyce LGBT

Historia filmów jak i środowisk LGBT nie była nigdy prosta, jednak za pierwszy film nawiązujący do tej tematyki można uznać krótki metraż jeszcze z końca XIX wieku. „The Gay Brothers” przedstawia dwóch mężczyzn tańczących razem taniec towarzyski, co wywołało burzę pytań dotyczącą łączącej ich relacji. Jednak tak jak w tym przypadku tematyka homoseksualna jest wyłącznie przypuszczeniem, odwrotnie jest przy omawianiu niemieckiego filmu „Inaczej niż inni” z 1919 roku. Historia opowiada o skrzypku, który zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Pomimo podjętej przez reżysera próby pokazania przeszkód na jakie w społeczeństwie natrafiają przedstawiciele środowisk LGBT, finał fabuły jest przygnębiający.

Pierwsze filmy pokazujące odmienne orientacje w lepszym świetle pochodzą dopiero z lat 60′, jednak trudno mówić tutaj o modzie w Hollywood na tę tematykę. Chciano pokazać problemy braku tolerancji wobec osób ze środowiska LGBT, ale prawdziwym przełomem były dopiero lata 90′, kiedy również wzrastała świadomość społeczeństwa. W naszym zestawieniu przedstawiamy Wam filmy o tematyce LGBT, które według nas każdy powinien obejrzeć choć raz.

„Filadelfia” (1993) reż. Jonathan Demme

Film ,,Filadelfia” już praktycznie od dnia premiery stał się klasyką kina, a przede wszystkim zapoczątkował wielki przełom w postrzeganiu społeczności LGBT. Przyczyniła się do tego poruszająca historia Andrew Becketta, który po ujawnieniu, że choruje na AIDS zostaje wyrzucony z pracy. Fabuła toczy się dookoła jego walki o godność przed sądem oraz walki o życie. Do sukcesu filmu przyczyniła się przede wszystkim pierwszoplanowa rola Toma Hanksa, który otrzymał za nią swojego pierwszego Oscara.

„Tajemnica Brokeback Mountain” (2005), reż. Ang Lee

Po ponad dziesięciu latach od premiery ,,Filadelfii” na ekrany kin trafił obraz Anga Lee znanego wcześniej za swoją fenomenalną adaptację książki ,,Rozważna i Romantyczna” (1995). Film „Tajemnica Brokeback Mountain” stanowi kolejny przełom i ważny krok w kinematografii dotyczącej środowisk mniejszości seksualnych pokazując nie tylko walkę mężczyzn o uczucie, ale i emocjonalne skutki życia w ułudzie, które dotykają całą rodzinę. Główni bohaterowie, Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal), wracają na ranczo, gdzie przed czterema latami połączyło ich uczucie. Wymowę fabuły wzmacnia dodatkowo melodramatyczna forma nadana przez reżysera oraz świadomość, że zaledwie 3 lata po premierze filmu Heath Ledger tragicznie zmarł w swoim apartamencie.

„Obywatel Milk”(2008), reż. Gus Van Sant

Często bywa tak, że najlepsze scenariusze rodzą się na podstawie prawdziwych historii. Nie inaczej jest w przypadku filmu Gusa Van Santa ,,Obywatel Milk”, który opowiada amerykańskim aktywiście, który został wybrany pierwszym radnym miasta o orientacji homoseksualnej. Film oprócz rzetelnego oddania klimatu lat 70′ może poszczycić się świetnym montażem, kostiumami, reżyserią i grą aktorską. Za rolę tytułowego Harveya Milka, Sean Penn otrzymał swojego drugiego Oscara.

„Samotny mężczyzna”(2009), reż. Tom Ford

Po obejrzeniu ,,Samotnego mężczyzny” trudno uwierzyć, że jest to debiut reżyserski Toma Forda! Film został okrzyknięty ,,zjawiskowym widowiskiem” pełnym skomplikowanych emocji i relacji. Profesor George Falconer (Colin Firth) próbuje poradzić sobie z samotnością, która dotknęła go po utracie miłości życia. Fabuła to przede wszystkim opowieść o stracie i poszukiwaniu własnego ,,ja”. Według wielu krytyków role Colina Firtha w filmie jest najlepszą w całej jego karierze.

„Witaj w klubie” (2013) reż. Jean-Marc Vallée

,,Witaj w klubie” jest kolejnym filmem w naszym zestawieniu, który bazuje na prawdziwej historii. Jest rok 1985 w Dallas, gdzie niezamożny elektryk dowiaduje się, że jest chory na AIDS. Rozpoczyna walkę z wielkimi koncernami farmaceutycznymi, żeby pomóc osobom chorym w zdobywaniu niezbędnych leków. Film z 2013 roku przyniósł zarówno Matthew McConaughey’owi jak i Jaredowi Leto pierwsze statuetki od Akademii.

„Dziewczyna z portretu” (2015), reż. Tom Hooper

Eddie Redmayne od czasu swojego debiutu w 1997 dał się poznać publiczności jako niezwykle wszechstronny aktor. Wcielił się w rolę geniusza Stephena Hawkinga, rozśpiewanego Mariusa z musicalu ,,Les Misérables: Nędznicy” czy czarodzieja Newta Scamandera ze świata o Harrym Potterze. ,,Dziewczyna z portretu” jest kolejnym dowodem na to, ze nie ma dla niego ról niemożliwych. Einar Wegener wraz z żoną Gerdą Wegener są malarzami. W trakcie pozowania do obrazów współmałżonki, Einar odkrywa w sobie kobiecą osobowość. Małżeństwo staje przed trudną próbą miłości, kiedy mężczyzna postanawia zmienić płeć. Dodatkowo problematyczne są uwarunkowania społeczne początku XX wieku. 

„Carol”(2015), reż. Todd Haynes

Pomimo coraz częstszej tematyki LGBT w kinie, zazwyczaj poruszają one zakres miłosci homoseksualnej między mężczyznami. Rzadziej dotyczą relacji między kobietami. Z tego powodu tak ważny jest fenomenalny film ,,Carol” z Cate Blanchett i Rooney Marą  rolach głównych. Porbem ich uczucia stanowi nie tylko orientacja, ale i wiek oraz mąż Carol Aird.

„Tamte dni, tamte noce” (2017), reż. Luca Guadagnino

Niewątpliwie film ,,Tamte dni, tamte noce” jest jednym z najpopularniejszych obrazów opowiadających o miłości homoseksualnej. Poruszająca muzyka, piękne i klimatyczne zdjęcia, a przy tym subtelność oraz zmysłowość relacji nie pozwalają widzowi zapomnieć o filmie. Armie Hammer i Timothée Chalamet hipnotyzują widza, co zapewne zobią też w drugiej części opowieści, nad którą prace właśnie trwają.