KULTURA

,,Girl” – film o istocie bycia samym sobą

28.03.2019 Antonina Rafałowska

,,Girl” – film o istocie bycia samym sobą

Prawie rok po światowej premierze 22 marca do polskich kin trafił belgijski film Girl. Patronat nad dystrybucją objęło #sexedPL. Założycielka fundacji Anja Rubik sama mówi ,,Girl – to piękna i bardzo subtelna historia dziewczyny uwięzionej w ciele chłopaka”.

Lara urodziła się w ciele chłopca, jednak wewnątrz czuję się dziewczyną. Historia opowiada o istocie przemiany, rozumienia samego siebie, a co najważniejsze samoakceptacji. W rolę przemieniającej się piętnastolatki wciela się Victor Polster. Bohaterkę poznajemy w nieprzypadkowym momencie dwóch ważnych zmian życiowych. Przygotowuje się do operacji zmiany płci oraz rozpoczyna naukę w szkole baletowej. Zaczynając edukację taneczną bardzo późno, ma wyraźne braki względem swoich rówieśniczek. Reżyser Lukas Dhont nie zestawia tych dwóch wątków przypadkowo. Podkreśla, że tak samo jak od nowa musi uczyć się tańca, kroków i ruchów, tak samo stoi przed nią wyzwanie nauki życia w nowym ciele. Ciekawym zabiegiem są powtarzające się sekwencję Lary przed lustrem. Przygląda się z uwagą swojemu odbiciu. Reżyser w ten sposób skupia uwagę widza na istocie potrzeby zmiany płci – niezgodność ciała z tożsamością bohaterki.

Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

,,Girl” to subtelna historia, która mówi przede wszystkim o życiu z zgodności z samym sobą. Nie jest to pierwszy film o takiej tematyce. Tego typu fabuły stają się coraz popularniejsze ze względu na większą otwartość społeczeństwa, postęp technologiczny i dostęp do skomplikowanych zabiegów czy operacji, a przede wszystkim ze względu na środowiskową zachłanność na takie tematy. Nie obracają się one wyłącznie dookoła zmiany płci, ale często pokazują jednostki zmagające się z dużymi dylematami. Takim przykładem jest film Brooklyn (2015), w którym główna bohaterka Eilis Lacey (Saoirse Ronan) opuszcza rodzinną Irlandię i wyjeżdża do Nowego Jorku. W trakcie nauki w Stanach Zjednoczonych poznaje samą siebie. Również historię o zmaganiach człowieka samego ze sobą opowiada film Lady Bird, w którym młoda Christine "Lady Bird" McPherson (w tej roli również Saoirse Ronan) musi zmierzyć się z dojrzewaniem, nierównościami społecznymi i nadchodzącymi zmianami. Popularność tego typu filmów rozpoczął głośny Boyhood (2014) powstający przez aż 12 lat. Historia o dojrzewającym chłopcu i jego przygodach lat dziecięcych i nastoletnich podbiła serca widzów na całym świecie.