FASHION LIVING

Google wraz z naukowcami stworzyli przestrzeń "idealną do życia"

10.04.2020Wojciech Szczot

Google wraz z naukowcami stworzyli przestrzeń
Fot. Materiały prasowe

Zastanawialiście się kiedyś jak powinna wyglądać przestrzeń "idealna do życia"? Taka, która nie denerwuje, powoduje dobry humor i napawa codziennie szczęściem? Google zaangażowało naukowców, by taką przestrzeń sworzyć. A wszystko to w ramach właśnie trwającego Design Fashion Weeku w Mediolanie. 

Instalacja Google składa się z 3 pokojów, które mają idealnie wpływać na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Projekt ten powstał we współpracy z naukowcami z John Hopkins University. Każdy z pokojów powstał w oparciu o zasady neuroestetyki - dziedziny nauki badającej jak estetyka wizualna może wpływać na nasz mózgi i fizjologię. Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki jak: oświetlenie, dźwięki, zapachy i faktury. Pokoje mają na celu stymulacje zmysłów wszystkich odwiedzających. 

 Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Projekt ma na celu pokazanie ludziom jak estetyka wizualna wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

„Projektowanie wpływa na wszystko” - wyjaśnia Ivy Ross, wiceprezes Google ds. Projektowania sprzętu. „To, czym decydujesz się otaczać na co dzień, wpływa na twoje samopoczucie i twoje ciało. Neurobiologia jest teraz dla nas bardzo ekscytująca. Jesteśmy w Mediolanie i jest tu wielu projektantów, którzy pokazują odwiedzającym, czym w ogóle się zajmują. Instalacja jest ukłonem w stronę słowa co wszyscy robimy".

Za projekt przestrzeni odpowiedzialna jest Suchi Reddy, architektka i założycielka pracowni architektonicznej Reddymade. Do zaaranżowania wszystkich trzech pokoi wykorzystano produkty duńskiej marki Muuto, co ma zapewnić wspólną estetykę i wyeliminowac tzw. osobisty smak, dzięki czemu reakcje mają pochodzić tylko i wyłącznie z bodźców zmysłowych. 

Pierwszy pokój

Pierwszy pokój, nazwany "Essential" oferuje ciepłe, ziemiste odcienie z miękkimi meblami i oświetleniem. Reddy odwołała się do estetyki jaskiń, sprobówała stworzyć okrągłą przestrzeń imitującą łono, czyli najbezpieczniejsze miejsce na ziemi. 

 Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Drugi pokój

Vital ma być bardziej zabawny, oferując żywe kolory i promienie światła, które przecinają przestrzeń. Interaktywne podręczniki wypełnione dziełami 3D są rozrzucone po całym pokoju, aby wzbudzić zainteresowanie odwiedzających.

Trzeci pokój

Transformative, jako bardziej „wyrafinowany”, charakteryzujący się wyciszonymi tonami stali, drewna i skóry.

Wszystkie trzy przestrzenie mają odzwierciedlać codzienne przestrzenie życiowe, takie jak salon i jadalnia, aby pomóc ludziom uświadomić sobie, że mogą poprawić swoje samopoczucie dzięki prostym zmianom w domu.

„Kiedy już naprawdę zrozumiesz, jaki przemyślany projekt i architektura ci się podoba, możesz zobaczyć, że nie jest to tylko symbol statusu tego, kim jesteś na świecie” - powiedział Reddy Dezeen.

"Kiedy zrozumiesz jaki dizajn i architektura trafia do Twojego serca, możesz odczuć, że nie jest to tylko symbol statusu tego, kim jesteś na świecie. Możesz zmienić swoje otoczenie i tworzyć przestrzenie, które odpowiadają Twoim potrzebom, a to już świadoma decyzja"

Czytaj dalej
Polecamy