LIFESTYLE

#jestemwdomu: Mateusz Suda, grafik, ilustrator

24.03.2020Wojciech Szczot

#jestemwdomu: Mateusz Suda, grafik, ilustrator
Fot. instagram.com/mateuszsuda

Nadchodzące dwa tygodnie na pewno będą trudne. Epidemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do radykalnej zmiany stylu życia. Rząd i Ministerstwo Zdrowia apeluje, by pozostać w domach, pracodawcy kierują pracowników na pracę zdalną, a restauracje, bary i kluby zostały właśnie zamknięte. Odwołane zostały wszystkie imprezy z frekwencją powyżej 50 uczestników, msze, festiwale, spektakle oraz seanse filmowe. W obliczu pandemii wszyscy "jedziemy na tym samym wózku". 

Postanowiliśmy zapytać się gwiazd, osób z branży mody, projektantów, stylistów, makijażystów, fryzjerów, influencerów i fotografów jak radzą sobie z nową sytuacją, jak nie dają się narastającej panice i co zrobią, gdy wszystko wróci do normy. Sprawdźcie co nam powiedzieli! 

Mateusz Suda, grafik, ilustrator

Co będziesz robić w domu przez najbliższe 2 tygodnie? 

W tym czasie nie zwalniam hamulców! Czuję przypływ energii i chcę wykorzystać ten czas na swoje zaległe sprawy. Dokończyć moje obrazy, które kocham najbardziej. Poprawić swoje nastawienie do social mediów i bycie aktywnym uczestnikiem tego świata, min. ze stylistką Mileną Bekalarską szykujemy spotkania live, gdzie poruszamy tematy związane z modą i razem staramy się znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące tej branży. Nie mogę zapomnieć także o moich studentach, dzięki platformie online prowadzę tam wykłady z planowania twórczości i technik multimedialnych. Kontakt z młodymi ludźmi, pełnymi zaangażowania twórczego poprawia mi humor i napędza do działania we własnym zakresie projektów artystycznych.

Jak nie wpaść w panikę przez aktualną sytuację na świecie? 

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że sytuacja jest poważna i lepiej nie narażać swojego zdrowia jak i zdrowia swoich bliskich. Nie wpadajmy jednak w jakąś chorą paranoję. Zostań w domu i zaplanuj każdy dzień. Niektórzy z nas mają pracę online, ale także po pracy nie róbmy niczego głupiego, mam na myśli siedzenia tylko i wyłącznie przed ekranem komputera czy telewizora. To złodzieje czasu! Wykorzystajmy ten moment na samorealizację w otoczeniu pozytywnej energii. Zadzwońcie do bliskich, pomalujcie, przeczytajcie książkę. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć coś ciekawego i wyciągnąć z tego wnioski to polecam dokument o Karlu Lagerfeldzie pt. LAGERFELD CONFIDENTTIAL, MARC JACOBS & LOUIE VITTON. Zróbcie z tej kwarantanny czas na samorealizację z szczyptą pozytywnej energii! Panika niczego nie rozwiąże, a co ma się stać to i tak się stanie!

Pierwsze 3 rzeczy, które zrobisz, gdy wszystko wróci do normy? 

Wrócę do realizacji mojej wystawy podsumowującej 10-lecie mojej twórczości! To musi być coś! Odbędzie się w tym roku! Jednak narazie muszę siedzieć cicho ze szczególami. Wiec zapraszam już teraz! Dodatkowo chętnie zobaczę się z moimi znajomymi, by docenić to, że jednak mamy instynkt zwierzęcia stadnego i bliskość z drugim człowiekiem jest dla nas bardzo ważna. Na sam koniec nie przestanę rezygnować z moich celów i przemyśleń, chce się spełniać bo takie wydarzenia jak kwarantanna uświadamiają nas, że często nie mamy wpływu na daną sytuacje i warto wykorzystywać każdą chwilę na działanie, a nie „leżenie”.

Czytaj dalej