MODA

Koniec domu mody Sonia Rykiel. Firma ogłasza bankructwo

30.07.2019Wojciech Szczot

Koniec domu mody Sonia Rykiel. Firma ogłasza bankructwo
Fot. New York Times

Takie informacje zawsze smucą. Legendarny dom mody Sonia Rykiel został zamknięty - nie jest to decyzja samej marki, a sądu. Powodem - bankructwo firmy. 

Koniec historii domu mody Sonia Rykiel - firma znika z rynku

Pierwsze doniesienia o słabej kondycji francuskiego domu mody pojawiły się już w kwietniu tego roku. Najpierw zamknięte miały zostać flagowe sklepy w Nowym Jorku i Londynie. Ostatnie dni przyniosły jednak o wiele gorsze i druzgocące informacje - dom mody Sonia Rykiel zostaje całkowicie zamknięty i tym samym znika z rynku. O przedłużenie bytu marki walczyli inwestorzy i potencjalni kupcy, w tym m.in. rodzina Levy, którzy próbowali odkupić dom mody za 200 tysięcy euro (z zatrudnieniem około 39 osób). Ta propozycja okazała się jednak zbyt niska, by uratować sławną markę. W ciągu ostatnich siedmiu lat w dom mody Sonia Rykiel zainwestowano łącznie 200 mln euro, mimo uzyskania zysku ze sprzedaży kolekcji pret-a-porter, około 35 mln euro, nie udało się zminimalizować straty łącznej 30 mln euro. Przez ogłoszone bankrutcwo marki pracę straciło 135 pracowników. 

Założycielka domu mody - Sonia Rykiel była Francuzką o polskim pochodzeniu. Przez wiele ostatnich lat kariery zmagała się z chorobą Parkinsona. Odeszła w 2016 roku. Bez wątpienia była jedną z najważniejszych osobistości mody ostatniego wieku. Jej znakiem rozpoznawczym były rude włosy, pasiaste swetry i czarny total look. Za zasługi dla świata mody, sztuki i kultury została odznaczona Orderem Ligii Honorowej. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, jej największym osiągnięciem jest to, że ubrania tworzone w połowie XX wieku nadają się do noszenia również dziś. 

Czytaj dalej