KULTURA

Met Gala 2020: znamy pierwsze szczegóły

08.11.2019Wojciech Szczot

Met Gala 2020: znamy pierwsze szczegóły
Fot. instagram.com/ladygaga

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze, z wydarzeń modowych i artystycznych na świecie. Wystawa w Metropolitan Museum of Art i towarzyszący jej bal to najgłośniejsze wydarzenie sezonu. Każda edycja skupiona jest wokół wystawy, która niesie za sobą szczególną koncepcję (np co strojów zaproszonych gości). W zeszłym roku gala MET dotyczyła kampu i nawiązywała do otwartej wtedy w Nowym Jorku wystawy "Camp: Notes of Fashion". Po głośnych kampowych stylizacjach gości, wszyscy zastanawiali się co zobaczą w przyszłym roku. My już wiemy! W 2020 roku MET będzie się zastanawiał nad tym, czym jest "czas"

"MET Gala 2020. About Time: Fashion and Duration" 

Zaprezentowana w maju przyszłego roku wystawa opowie o ostatnim półtorej wieku w historii mody, o tym jak "moda jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna", jak wyjaśnia kurator, Andrew Bolton. Za inspirację do stworzenia ekspozycji Bolton wymienia m.in. film "Orlando" w reżyserii Sally Potter, o młodym arystokracie, na którego Królowa Elżbieta I rzuca klątwa, która zmusza go do bycia nieustannie młodym. Tytułowy Orlando przemierza więc czas, by odnaleźć własną tożsamość i końcowo stać się kobietą. 

Wystawa "O czasie: moda i trwanie" skupi retrospekcje, liniczność oraz cykliczność. Z całą pewnością w MET zaprezentowane zostaną kreajce z różnych epok oraz od najbardziej kluczowych dla historii mody projektantów. Nad projektem wystawy piecze trzyma Andrew Bolton wraz z artystką sztuk wizualnych i scenografką, Es Devlin. Patronem wydarzenia jest za dom mody Louis Vuitton

MET Gala 2020: gospodarze gali 

Znamy już gospodarzów tegorocznej gali. W zeszłym roku byli to Lady Gaga (która swoim kiczowatym strojem zdominowała wszystkie inne kreacje), Harry Styles, Serena Williams i Anna Wintour. Otwarcie wystawy "About Time: Fashion and Duration" poprowadzą: Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i Anna Wintour.

MET Gala 2020: kiedy? 

Gala otwarcia wystawy "About Time: Fashion and Duration" już 7 maja i potrwa aż do 7 września 2020. 

Czytaj dalej
Polecamy