KULTURA

Muzea i galerie, które możesz teraz zwiedzić online

27.04.2020Wojciech Szczot

Muzea i galerie, które możesz teraz zwiedzić online
Fot. Guggenheim Museum New York, materiały prasowe

Muzea i galerie z całego świata otwierają się odwiedzających w internecie! Już teraz ekspozycje największych światowych galerii możemy zobaczyć dzięki opcji interaktywnego zwiedzania. Może to rozwiązanie nie zastąpi intymnego obcowanie ze sztuką na żywo, ale na pewno ułatwi obejrzenie legendarnych dzieł sztuki, do których nie mamy dostępu na co dzień. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najpopularniejszych muzeów i galerii, których zasoby możemy teraz podziwiać online. 

British Museum, Londyn

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @bellabitesback

Jedno z najstarszych, ale także największych muzeów na świecie, gromadzących niewyobrażalnie wielką ilość dzieł. Znajdujący się w samym sercu Londynu British Museum otworzyło swoje wystawy dla zwiedzających. Aby rozpocząć wirtualną wycieczkę należy określić swoją ścieżkę - wybrać kontynent i wybrać jeden z pięciu dostępnych tematów (m.in. Sztuka i dizajn, Religie, Handel i konflikt). 

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Federico | Architecture Lover (@ice_cream_architecture)

Znajdujące się w dzielnicy Upper East Site, którą możecie kojarzyć z serialu "Seks w wielkim mieście", muzeum Guggenheima w Nowym Jorku to miejsce już kultowe. Rokrocznie przyciąga miliony fanów sztuki współczesnej. W jego zasobach znajdują się dzieła malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej. Sam wygląd zewnętrzny budynku robi wrażenie - zaprojektował go na przełomie lat 40. i 50. Frank Lloyd Wright. Modernistyczny gmach nie pasował do klasycznej nowojorskiej architektury, co spotkało się, po otwarciu Muzeum, w 1959 roku, z wielką krytyką. Muzeum do dziś wzbudza duże emocje. 

Musée d’Orsay, Paryż

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ⓜ︎ (@iam_m94)

Jedno z najsłynniejszych europejskich muzeów. W jego zasobach znajdziemy twórczość artystów działających od połowy XIX wieku do 1914 roku. Paryskie muzeum trzeba odwiedzić, nie tylko ze względu na piękne wnętrza, ale także powalającą liczbę dzieł impresjonistów. Podczas wizyty online można poznać także historię instytucji. 

MoMA, Nowy Jork

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MoMA The Museum of Modern Art (@themuseumofmodernart)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku to obowiązkowy punkt w czasie zwiedzania miasta. W zbiorach muzeum znajdują się liczne dzieła malarskie, rysunki, grafiki, rzeźby, fotografie, filmy i video. 

Muzeum Narodowe, Warszawa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Muzeum Narodowe w Warszawie (@nationalmuseuminwarsaw)

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z największych muzeów w Polsce. Jego zbiory sięgają sztuki starożytnej. Największą atrakcją są oczywiście dzieła polskich malarzy od XIII wieku. W MNW znajduje się ogromny obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", który gromadzi rzeszę obserwatorów. 

Galeria Uffizi, Florencja

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gallerie degli Uffizi (@uffizigalleries)

"Mona Lisa" Leonarda Da Vinci jest prawdziwym rarytasem we francuskim Luwrze. Podobnie jak oryginał "Narodziny Venus" Botticellego, który znajduje się we florenckiej Galerii Uffizi. Oprócz niego znajdziemy też ogromną kolekcję dzieł sztuki rodu medyceuszy. 

Muzeum Guggenheima w Bilbao

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Museo Guggenheim Bilbao (@museoguggenheim)

Hiszpańskie Muzeum Billbao to prawdziwa gratka dla fanów sztuki współczesnej. W zbiorach muzeum możemy znaleźć prace Andy'ego Warhola, Willema de Kooning, Roberta Rauschneberga czy Eduardo Chillidy. 

Czytaj dalej