KULTURA

Październik w kinie - na jakie premiery czekamy?

09.10.2019Antonina Rafałowska

Październik w kinie - na jakie premiery czekamy?
Fot. kadr z filmu ,,Wojna o prąd"

Pomimo wszechobecnej szarej aury, jesień jest w kinie najbardziej gorącym okresem. Na ekrany trafiają filmy, o których głośno po Festiwalu w Cannes, Wenecji czy chociażby Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Październik szykuje dla nas wiele ciekawych premier, których nie będziecie chcieli przegapić i z chęcią deszczowe wieczory spędzicie przed srebrnym ekranem.

"Wojna o prąd"

Na ten film polska widownia musiała czekać wyjątkowo długo, bo ponad dwa lata, gdyż "Wojna o prąd" w kinach na świecie zawitała już we wrześniu 2017 roku. Alfonso Gomez-Rejon, reżyser takich serialowych hitów jak "Glee" czy "American Horror Story" podjął się historycznego tematu wyścigu dwóch potężnych umysłów. Thomas Edison i Nikola Tesla prześcigają się czyj system elektryczny będzie skuteczniejszy i zrewolucjonizuje nie tylko świat technologii. W rolach głównych Benedict Cumberbatch, Michael Shannon i Nicholas Hoult. 

Film w kinach od 11.10.2019

"Boże Ciało"

O najnowszym filmie Jana Komasy pisaliśmy już w kontekście Festiwalu w Gdyni czy przyszłorocznych Oscarów. Po świetnym przyjęciu przez krytyków można bez wątpienia napisać, że jest to najbardziej wyczekiwana polska premiera tej jesieni.

"Boże ciało" opowiada o młodym Danielu, który opuszcza na przepustce poprawczak i otrzymuje pracę w tartaku. Nadarza mu się jednak okazja, by przy pomocy niewinnego kłamstwa wprowadzić miejscową społeczność w błąd, że jest kapłanem zaraz po święceniach. W momencie choroby lokalnego księdza chłopak przejmuje pieczę nad parafią, a każdego dnia coraz trudniej wyplątać mu się z kłamstwa. Tegoroczny film Komasy, w którym główne role grają Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna i Eliza Rycembel, to historia o poszukiwaniu samego siebie, okrutnej rzeczywistości, a przede wszystkim o ludzkiej zawiści.

Film w kinach od 11.10.2019

"Rzeka"

"Rzeka" to norwesko-polsko-kazachstańska produkcja, która podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu w Wenecji została nagrodzona za najlepszą reżyserię. Jest to dopiero trzeci film w karierze Emira Baigazina, więc statuetka na najstarszym festiwalu filmowym na świecie była dużym zaskoczeniem, a przede wszystkim wyróżnieniem. 

Akcja filmu toczy się małej kazańskiej wiosce, na oddalonych od świata bezkresach. W czasie nieobecności ojca, braćmi zajmuje się najstarszy z rodzeństwa Aslan. Chłopiec restrykcyjnie przestrzega domowych zasad, a jedynym miejscem, w którym dzieci mogą oderwać się od przepełnionej obowiązkami codzienności jest tytułowa rzeka. Cały system wartości zostaje zachwiany, kiedy wioskę odwiedza kuzyn z odległego miasta. Pokazuje rodzeństwu tablet, który dla wychowanych w wiosce dzieci jest zupełnym nowum. Przedmiot pozwala kuzynowi przewodzić grupie, co doprowadza do konfliktów z najstarszym z braci. 

Film w wybranych kinach od 18.10.2019

"Czarownica 2"

Role, w których obsadzana jest Angelina Jolie wcielenia silnych i niezależnych kobiet. Aktorka ma na swoim koncie chociażby niezłomną Larę Croft z "Tomb Raidera", Jane Smith z "Mr. & Mrs. Smith” czy zjawiskową Elise Clifton-Ward z "Turysty”. W 2014 roku zaskoczyła wszystkich wcielając się w Diabolinę, jedną z najmroczniejszych postaci wykreowanych przez Disney’a. Fabularna wersja ,,Śpiącej Królewny” rzuciła jednak bardziej ludzkie światło na postać tytułowej Czarownicy, a po sukcesie filmu producenci zdecydowali o stworzeniu sequela.

"Czarownica 2 opowiada o wydarzeniach, które mają miejsce kilka lat po zakończeniu wydarzeń z pierwszej części. Film zgłębia relacje między Diaboliną a Aurorą, którym przyjdzie walczyć o losy królestwa. Obok Angeliny w głównych rolach zobaczymy Michelle Pfeiffer, Elle Fanning i Chiwetela Ejiofora.

Film w kinach od 18.10.2019

"Van Gogh. U bram wieczności"

Film Juliana Schnabela nie jest pierwszą produkcją skupiającą się na życiorysie van Gogha. Znajduje się w zaszczytnym gronie animacji Doroty Kobieli i Hugh Welchmana z 2017 roku "Twój Vincent” (2017) czy telewizyjnej produkcji  "Vincent van Gogh: Malowane Słowami” (2010), gdzie w postimpresjonistycznego malarza wciela się Benedict Cumberbatch. Tym razem w role Mistrza wcielił się Willem Dafoe, który za rolę otrzymał na początku 2019 roku swoją czwartą nominacje do Oscara.

Film przedstawia ostatni etap życia artysty, kiedy w poszukiwaniu swojego stylu przeprowadza się do prowansalskiego Arles. Będąc dziwakiem i odludkiem nie jest akceptowany przez miejscowych. Reżyser głównie obrazuje samego artystę zamiast pokazywać inspirujące go widoki, co jest niewątpliwym atutem filmu. Jest to bowiem bardziej historia o zagubionym człowieku niż malarskim geniuszu. Obok William Dafoe w rolach głównych zobaczymy Madsa Mikkelsena i Oscara Isaaca.

Film w kinach od 25.10.2019

"Obywatel Jones"

Pod koniec października do kin trafi "Obywatel Jones"- nominowany do Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale i nagrodzony Złotym Lwem w Gdyni najnowszy film Agnieszki Holland. Podczas nadmorskiego festiwalu obraz został również nagrodzony za najlepszą scenografię. 

"Obywatel Jones" to koprodukcja Polski, Ukainy i Wielkiej Brytanii, a w filmie wystąpili głównie brytyjscy aktorzy, a wśród nich znaleźli się James Norton ("Wyścig"), Vanessa Kirby ("The Crown") czy Peter Sarsgaard ("Była sobie dziewczyna"). Fabuła przedstawia prawdziwą historię młodego, ambitnego dziennikarza Garetha Jonesa, którego nurtuje raptowna poprawa gospodarki Związku Radzieckiego. Na swoim koncie ma już wywiad z Hitlerem z 1933, przymierza się teraz do rozmowy z radzieckim przywódcą Stalinem. W tym celu wybiera się do Moskwy. Kiedy jego podejrzenia względem raptownego wzbogacenia się kraju kierują się ku Ukrainie, postanawia dostać się tam podstępem. To, czego tam doświadcza przekracza jego najśmielsze wyobrażenia. Widzi, że wielkie sowieckie bogactwo spowodowane jest wyzyskiem na ukraińskich ziemiach. Kiedy wraca do rodzinnej Walii staje przed moralnym dylematem - czy informować społeczeństwo o Hołodomorze (Wielki głód na Ukrainie) pomimo szantażu ze strony Moskwy?

Film w kinach od 25.10.2019

 

Czytaj dalej