MAGAZYN

Specjalistyczna pielęgnacja po zabiegu

29.10.2019Maja Handke

Specjalistyczna pielęgnacja po zabiegu
Fot. Imaxtree

Zabiegi medycyny estetycznej mogą nie powodować niemal żadnych podrażnień – często jednak skóra wymaga po nich specjalistycznej pielęgnacji. O zasadach postępowa-nia opowiedziała nam dr Katarzyna Grudzień z kliniki Liftmed w Rybniku.

Równie ważne jak przeprowadzenie wywiadu z pacjentem przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu jest omówienie z nim zasad związanych z postępowaniem po nim. Oczywiście jest to najważniejsze w przypadku zabiegów, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry. „Przekazanie tych zaleceń należy do lekarza” – zapewnia nasza ekspertka. „Wszystko uzależnione jest od rodzaju zastosowanej u pacjenta terapii. Zazwyczaj zalecenia dotyczą stosowania kremów lub maści oraz wskazań pielęgnacyjno-higienicznych” – wyjaśnia dr Katarzyna Grudzień.

Przede wszystkim nie powinno się stosować kremów dostępnych w drogeriach. Prawie zawsze wywołują one podrażnienia i pogłębiają procesy zapalne. W najgorszym przypadku zastosowanie ich może nawet zniwelować oczekiwany efekt zabiegu. Nasza ekspertka za najwłaściwsze bezpośrednio po zabiegu uważa stosowanie preparatów należących do dermokosmetyków lub preparatów medycznych. Najważniejsze cechy takich produktów? Preparaty te przede wszystkim nie mogą podrażniać, nie zawierają substancji zapachowych, podobnie jak konserwantów. Powinny być hipoalergiczne, a substancje w nich zawarte wyciszać, uspokajać i minimalizować objawy dyskomfortu spowodowane zabiegiem.

Nie można zapomnieć również o tym, że preparaty stosowane w ciągu dnia muszą posiadać filtry przeciwsłoneczne, a te stosowane na noc mieć działanie regenerujące i antybakteryjne.

„W niektórych przypadkach, polecając pacjentowi produkty pozabiegowe, należy pamiętać, że preparaty powinny zadziałać na stłuczenia, obrzęki i siniaki. Składniki wskazane w tym przypadku mogą być pochodzenia naturalnego – np. zawierać arnikę, cynk, ale też substancje przeciwbólowe, chłodzące i przeciwświądowe” – wyjaśnia nasza ekspertka.

„Na podstawie mojego doświadczenia doradzam preparaty, które nigdy mnie nie zawiodły i dają pełne bezpieczeństwo. Należą do nich na przykład produkty z serii Neauvia” - dodaje dr Grudzień. Co je wyróżnia? Zawierają wysokie stężenia naturalnych składników, które zostały przygotowane zgodnie z jak najbardziej zaawansowaną wiedzą i badaniami. W składzie tych produktów znajdziemy ceramidy, fitosfingozynę, witaminę E, a także ekstrakt z lukrecji i miechunki, które odgrywają ogromną rolę w procesach antyoksydacji i działaniu przeciwzapalnym.

To nie wszystko – nie zabrakło także witamin A, C i B12 – to zapewnia ochronę przed promieniami podczerwonymi oraz odgrywa ogromną rolę w procesach przeciwstarzeniowych. Produkty te pobudzają kolagen regenerujący skórę i wspomagający kolagen, a ceramidy odbudowują barierę lipidową i działają przeciwzmarszczkowo, co wiąże się ze zwiększeniem nawilżenia i złagodzeniem podrażnień.

„Preparaty te mogą być stosowane bezpośrednio na zranioną skórę, powinny być zresztą stosowane przez dłuższy okres po zabiegu. Wówczas mogą rozwinąć i pokazać pełną moc swoich możliwości. I to co najważniejsze – są w pełni bezpieczne” – podsumowuje dr Grudzień.

Więcej przeczytacie w jesiennym wydaniu Fashion Magazine >>

Czytaj dalej
Polecamy