Kobiety zmieniają świat – poczynając od polityki, przez sztukę, po kwestie społeczne. Dziś walka o prawa kobiet, a przede wszystkim o równe prawa, jest jeszcze wyraźniejsza niż kiedyś. To najlepszy czas, by głos kobiet był w końcu słyszalny, a Polki nie bały się stanowczo wyrażać swojego sprzeciwu.
Walczą na ulicach, w debacie publicznej, w mediach społecznościowych, w sejmie i na salach sądowych. Nie ma jednej, uniwersalnej metody walki o prawa kobiet, dlatego w plebiscycie WSPIERAM KOBIETY organizowanym wspólnie z Centrum Praw Kobiet nominowaliśmy osoby, które swoją działalnością – artystyczną, twórczą, społeczną czy biznesową wspierają kobiety każdego dnia i zabierają głos w ważnych dla nich sprawach.
Termin „walka o prawa kobiet” nabrał mocy w Polsce po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia aborcji. Zgodnie z nim aborcja w Polsce staje się nielegalna nawet w przypadku „gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Miliony Polek i Polaków wyszły na ulice, by razem przeciwdziałać patriarchalnej dynamice władzy, a przede wszystkim walczyć o prawo do tego, aby mieć wybór.
Ale walka o prawa kobiet ma swoje korzenie znacznie głębiej. To lata pracy na rzecz równouprawnienia płci, równych płac, rozprawiania się z seksizmem i wreszcie walki o wolny wybór.
W ramach akcji przedstawiamy Wam również Autorytety, postaci, które od lat zabierają głos w kwestii praw kobiet. Są wśród nich: reżyserka Agnieszka Holland, poruszająca w swojej twórczości ważne i trudne tematy; Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich; Marcin Anaszewicz, prawnik zaangażowany w walkę przeciwko przemocy wobec kobiet; Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna i Dorota Wellman, dziennikarka, która od lat konsekwentnie i odważnie mówi o roli i prawach kobiet w obecnej rzeczywistości.
Ambasadorką plebiscytu WSPIERAM KOBIETY została aktorka, Katarzyna Warnke, która jasno wyraża swój sprzeciw wobec odbierania kobietom prawa do decydowania o sobie.
Doktor nauk społecznych, prawnik, politolog. Prezes Green REV Institute. Od prawie 25 lat działa na rzecz praw człowieka kobiet. Łączy feminizm i weganizm. Zaangażowany w walkę przeciwko przemocy wobec kobiet. Obala stereotypy. W 2020 roku obok swojej partnerki dr Sylwii Spurek wziął udział w kampanii Trzymam Stronę Kobiet.
Rzecznik Praw Obywatelskich, obrońca praw człowieka, zdecydowanie sprzeciwiający się dyskryminacji i społecznemu odrzuceniu osób słabszych, będących w mniejszości, których głos protestu przeciwko nierównemu traktowaniu jest niesłyszalny i lekceważony. Przez całą kadencję aktywnie działał na rzecz ochrony równości płci oraz poprawy losu kobiet w społeczeństwie w różnych obszarach życia prywatnego i publicznego.
Kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, założycielka Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek. Prowadzi podcast Radio Sylwia, w którym opowiada o feministycznym spojrzeniu na świat. Fot: Albert Zawada.
Reżyserka filmowa i teatralna poruszająca w swojej twórczości istotne tematy, scenarzystka, prezydentka Europejskiej Akademii Filmowej, artystka, która nie boi się zabierać głosu w debacie społecznej, otwarcie i odważnie mówi o roli i prawach kobiet w obecnej rzeczywistości.
Dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych. Od wielu lat konsekwentnie wspiera kobiety i zabiera głos w debacie publicznej w kwestii ich praw. Współtworzy z Martą Klepką projekt #byckobietaontour. Fot: Krzysztof Wellman.
Zapisz się do newslettera, by być na bieżąco z wynikami głosowania
Zagłosuj na bohaterki, które walczą o prawa kobiet w Polsce
To właśnie w Waszych rękach – Czytelniczek i Czytelników FashionPost.pl – leży decyzja, które z bohaterek należy szczególnie wyróżnić za wkład w walkę o prawa kobiet w Polsce. Głosować możecie raz dziennie w każdej z 4 kategorii do 23 lutego 2021 r.
Katarzyna Augustynek, aktywistka, która regularnie angażuje się w protesty Strajku Kobiet. Współzałożycielka opozycyjnej grupy Polskie Babcie (teraz działa sama jako „Babcia Kasia”). Fot. Marta Bogdanowicz
Pisarka, felietonistka, blogerka, autorka scenariuszy, piosenek i wierszy. Działaczka na rzecz praw kobiet, feministka, nauczycielka jogi i podróżniczka oddana pracy na rzecz kobiet i z kobietami. Współorganizuje dla nich jogiczne warsztaty rozwojowe #miejscemocy. Fot. T. Jachyra
Wokalistka i performerka. Swoją działalność artystyczną poświęca w głównej mierze tematom społecznym i prawom kobiet. Ostatnio jej zdjęcia, gdy na znak protestu z nagim biustem odpaliła świecę dymną, stojąc na dachu samochodu, stały się jednym z symboli Strajku Kobiet. Fot. Agata Kubis
Jedyny profesjonalny teatr feministyczny w Polsce, od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Fot. Alina Gajdamowicz
Trenerka fitness, motywatorka, bizneswoman i autorka książek oraz wielu programów treningowych. Od trzech lat wspiera Centrum Praw Kobiet, a szczególnie Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Warszawie oraz działania organizacji w kampanii „STOP Kobietobójstwu”.
Aktorka, ilustratorka, autorka profilu @thegirlwhofellonearth, gdzie aktywnie publikuje treści i grafiki związane z aktualnymi tematami społecznymi i prawami kobiet.
Top modelka i aktywistka. Podopieczna międzynarodowej agencji NEXT. Z powodzeniem pracująca od lat dla największych domów mody, marek i magazynów. Poza pracą w branży mody angażuje się w liczne inicjatywy pro-kobiece. Oddana walce o prawa kobiet, nie zapomina też o planecie czy tematach związanych ze zdrowiem psychicznym. Fot. Bjorn Iooss
Lekarz, codziennie wspiera kobiety profesjonalną wiedzą medyczną z zakresu ginekologii i seksuologii, założycielka fundacji Jeszcze Będzie Pięknie, która ma na celu szerzenie rzetelnej wiedzy i dostępu do antykoncepcji.
Autorka dwóch popularnych podcastów: „Tu Okuniewska” i „Ja i moje przyjaciółki idiotki” oraz książki pod tym samym tytułem. Potrafi mówić o trudnych sprawach w prosty sposób zjednujący jej fanów na całym świecie, a dzięki jej wrażliwości setki tysięcy kobiet zrozumiało, że w swoich miłosnych rozterkach nie są same. Część przychodu z książki przekazywana jest na rzecz Centrum Praw Kobiet.
Warszawska cukiernia z tradycjami, której właściciele poza przywiązaniem do dbałości o receptury i rzemiosło wyznają zasadę zaangażowania w życie społeczne i wspierania inicjatyw związanych z wartościami marki. Aby wesprzeć kobiety w walce o ich prawa firma przygotowała napoleonki z błyskawicą – symbolem protestów. Dochód ze sprzedaży napoleonki od października do końca 2020 roku został przeznaczony na Strajk Kobiet.
To marka, która tworzy kolorowe i ręcznie malowane pinsy oraz breloczki. Od początku swojej działalności firma wspiera akcje charytatywne przekazując część dochodów ze sprzedaży na pomoc potrzebującym. Firma, na co dzień związana z łódzką Fundacją Ktoś, wyprodukowała specjalną partię pinów z symbolem czerwonej błyskawicy, która stała się symbolem protestu. Całość zysku ze sprzedaży została przekazana dla Centrum Praw Kobiet.
Polska marka znana z minimalistycznej biżuterii, w odpowiedzi na zaostrzenie prawa aborcyjnego, stworzyła kolczyki BELLUM w kształcie błyskawicy, aby dodać wszystkim otuchy i siły w wyrażeniu swojego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. Dochód z ich sprzedaży w całości przekazywany jest na konto Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.
W.KRUK jest partnerem konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki, organizowanego przez Centrum Praw Kobiet i Fundację Porozumienie Bez Barier. To wyróżnienia dla mężczyzn działających na rzecz praw i wolności kobiet. Marka wspiera również fundację Martyny Wojciechowskiej UNAWEZA, która zapewnia kobietom dostęp do edukacji i opieki medycznej. Prowadziła kampanię Blask z Pomagania, wspierającą pielęgniarki i położne w trakcie pandemii.
Od 2008 roku dzieli się z czytelnikami i czytelniczkami tym, co uważa za ważne. Wprowadza w obieg polskiej kultury nowe tematy, inne wrażliwości i świeżą estetykę. Publikuje autorki, które stawiają niewygodne pytania, przełamują tabu, demaskują opresyjną kulturę, prowokują, zrywają z kulturowymi stereotypami i uprzedzeniami.