FASHION LIVING

XVIII-wieczny budynek w modernistycznej odsłonie

02.02.2020Wojciech Szczot

XVIII-wieczny budynek w modernistycznej odsłonie
Fot. Materiały prasowe / Rui Cardoso

Co może wyjść z połączenia wnętrz w stylu klasycystycznym z nowoczesną, modernistyczną architekturą na zewnątrz? Taki plan renowacji XVIII-wiecznego budynku w Lizbonie miało studio architektoniczne Aires Mateus. Co więcej plan ten wykonali i to z sukcesem. Właśnie przedstawiono wnętrza historycznej budowli z modernistycznymi wykończeniami. 

Czteropiętrowe studio Aires Mateus nazwane zostało Atelier Cecilio de Sousa, od ulicy, na której się znajduje. W środku znajdziemy przestrzenie konferencyjne oraz biurowe, a także dwa obszary do projektowania. Największą "atrakcją", jak i również problemem dla właścicieli, są oryginalne elementy dekoracyjne, które znajdują się w tym XVIII-wiecznym budynku. Są to sztukaterie oraz freski, typowe dla klasycyzmu. Mimo planów renowacji, które miały zakładać odświeżenie posesji i jej przejście w styl nowoczesny, modernistyczny, właściciele zdecydowali się zachować historyczne elementy architektoniczne. 

„Celem całego procesu było zachowanie integralności stylu istniejącego budynku, a także jego przestrzennych, konstruktywnych i formalnych cech” - mówi Cassandra Carvas, architektka z Aires Mateus.

Konieczne były specjalistyczne prace konserwatorskie przy kafelkach znajdujących się przy listwach przypodłogowych pokoju, boazeriach i panelach ramowych, a także sztukateriach i freskach na suficie. Wśród elementów wpisujących się w modernizm budynku można wyróżnić zakręcone białe schody łączące trzecie piętro z czwartym. 

Czytaj dalej