KULTURA

Zwycięzcy Oscarów 2020: o czym są nagrodzone filmy?

10.02.2020 Wojciech Szczot

Zwycięzcy Oscarów 2020: o czym są nagrodzone filmy?
Fot. Kadr z filmu „Parasite”, reż. Bang Joon Ho, 2019

No to wszystko jest już jasne! Najlepszym filmem 2019 roku zostaje "Parasite". Tak zadecydowała amerykańska Akademia Filmowa, przyznając filmowi południowokoreańskiemu twórcy aż 4 statuetki (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny oraz najlepszy film nieanglojęzyczny). "Parasite", od razu po premierze zebrał bardzo pozytywne recenzje krytyków oraz samych widzów, którzy chętnie kupowali bilety, by podziwiać tę zjawiskową tragikomedię. 

Tuż za "Parasite" najbardziej nagradzanym wczoraj filmem był "1917". Obraz I wojny światowej w reżyserii Sama Mendesa, przed galą był typowany jako pewniak w wyścigu o główną statuetkę (najlepszy film). Produkcja zdobyła wcześniej główną nagrodę na rozdaniu Złotych Globów. Akademia Filmowa doceniła ją trzema statuetkami za zdjęcia, efekty specjalne i dźwięk. 

Poszczęściło się też Quentinowi Tarrantino, który za ostatni film w swojej karierze – "Pewnego razu w… Hollywood" otrzymał 2 statuetki (najlepszy aktor drugoplanowy: Brad Pitt, najlepsza scenografia). Tyle samo zgarnęły "Joker" (najlepszy aktor pierwszoplanowy: Joaquin Phoenix, muzyka) oraz "Le Mans 66" (montaż, montaż dźwięku).

O czym są tegoroczne oscarowe filmy? Zebraliśmy wszystko, co powinniście o nich wiedzieć!

Kadr z filmu "Parasite", reż. Bang Joon Ho, 2019
Fot. Kadr z filmu "Parasite", reż. Bang Joon Ho, 2019

"Parasite", reż. Joon-Ho Bong, 2019, dramat, prod. Korea Południowa

"Parasite" – opis filmu

Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

"Parasite" – gdzie obejrzeć? 

Na fali oscarowych nominacji film "Parasite" ponownie trafił do polskich kin. Można go obejrzeć w warszawskich kinach: Wisła, Muranów, Luna, Kinoteka, Iluzjon, Kinokawiarnia Stacja Falenica, a także Cinema City Sadyba, Cinema City Promenada, Cinema City Mokotów i Cinema City Arkadia. 

"Parasite" – obsada

Kang-ho Song, Seon-gyun Lee, Yeo-jeong Jo, Woo-sik Choi, Hye-jin Jang, So-dam Park. 

Kadr z filmu "1917", reż. Sam Mendes, 2019
Fot. Kadr z filmu "1917", reż. Sam Mendes, 2019

"1917", reż. Sam Mendes, 2019, dramat wojenny, prod. USA, Wielka Brytania

"1917" – opis filmu

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

"1917" – gdzie obejrzeć? 

Film "1917" miał swoją polską premierę 24 stycznia, możemy go więc obejrzeć w kinach w całej Polsce. Szczególnie w sieciach Multikino i Cinema City oraz w wielu kinach studyjnych (w Warszawie m.in. w kinie Luna, w Kinotece oraz w kinie Wisła). 

"1917" – obsada

George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Colin Firth, Benedict Cumberbatch.

"Pewnego razu w... Hollywood", reż. Quentin Tarrantino, 2019
Fot. "Pewnego razu w... Hollywood", reż. Quentin Tarrantino, 2019

"Pewnego razu w… Hollywood", reż. Quentin Tarrantino, 2019, dramat, kryminał, prod. USA, Wielka Brytania

"Pewnego razu w… Hollywood" – opis filmu

Pełna anegdot i elektryzujących dygresji historia aktora grającego w westernach, który próbuje wrócić na szczyt (Leonardo DiCaprio), oraz jego wiernego dublera (Brad Pitt nigdy nie był lepszy). W tle czasy kontestacji, ruch hipisów, zmierzch epoki klasycznego Hollywoodu i złotej ery telewizji. Poza tym Steve McQueen, Bruce Lee, spaghetti westerny, a także piękna Sharon Tate i Roman Polański po wielkim sukcesie "Dziecka Rosemary".

"Pewnego razu w… Hollywood" – gdzie obejrzeć? 

Film swoją polską premierę miał w sierpniu tego roku, ale dzięki oscarowym nominacjom wrócił do naszych kin. Można go obejrzeć w poszczególnach placówkach sieci Cinema City oraz Multikona, a także w kinach studyjnych (w Warszawie np. w kinie Luna). Film jest również dostępny na Player+ do wypożyczenia na 48 h za 18 zł. 

"Pewnego razu w… Hollywood" – obsada

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Emile Hirsch, Margaret Qualley

 

Kadr z filmu "Joker", reż. Todd Philips, 2019
Fot. Kadr z filmu "Joker", reż. Todd Philips, 2019

"Joker", reż. Todd Philips, 2019, dramat, kryminał, prod. USA, Kanada

"Joker" – opis filmu

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

"Joker" – gdzie obejrzeć

Film swoją polską premierę miał w październiku tego roku, ale dzięki oscarowym nominacjom wrócił do naszych kin. Można go obejrzeć w poszczególnach placówkach sieci Cinema City oraz Multikona, a także w kinach studyjnych (w Warszawie np. w kinie Luna oraz Elektronik). 

"Joker" – obsada

Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Frances Conroy, Leigh Gill, Zazie Beets

Kadr z filmu "Le Mans 66", reż. James Mangold
Fot. Kadr z filmu "Le Mans 66", reż. James Mangold

"Le Mans '66", reż. James Mangold, 2019, biografia, dramat, sportowy, prod. USA

"Le Mans '66" – opis filmu

W świecie międzynarodowych wyścigów samochodowych nie ma w pierwszej połowie lat 60. firmy, która dorównywałaby ekipie Ferrari. Jest to widoczne zwłaszcza w trakcie legendarnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Wyzwanie włoskiej dominacji rzuca Henry Ford II, właściciel giganta branży samochodowej Ford Motor Company. Zatrudniony w tym celu uznany projektant i były kierowca wyścigowy Carroll Shelby, który wygrał Le Mans w 1959 roku, tuż przed nastaniem ery Ferrari, zaprasza do swojej ekipy charakternego i nieobliczalnego, acz szalenie utalentowanego Kena Milesa. Wspólnie rzucają się w wir pracy, by przerwać pasmo irytujących włoskich sukcesów. Znajdując się pod nieustanną presją szefostwa, które żąda wyników i nie wyobraża sobie zasmakować ponownie porażki, Shelby i Miles muszą chodzić na różne osobiste kompromisy, ale nigdy nie sprzeniewierzają się wizji samochodu, który nie przypominałby innych samochodów. Tak powstaje Ford GT40. Pierwszym prawdziwym testem: wyścig Le Mans. Czy rok 1966 przejdzie do historii?

"Le Mans '66" – gdzie obejrzeć

Wśród wszystkich nagrodzonych Oscarami produkcji, najmniejsza promocja dotyczyła właśnie filmu "Le Mans '66". Można go obejrzeć jedynie w Cinema City Janki oraz Cinema City Mokotów. 

"Le Mans '66" – obsada

Christian Bale, Matt Damon, Jon Bernthal, Caitriona Balfe, Tracy Letts